Online: /


Zdroj pro nabíjení
NiCd/NiMH, Li-pol/LI-ion baterií...Tento příspěvek jsme obdrželi od Jaromíra Horčičky, rodáka z Vysokého Mýta. Popisuje v něm své zkušenosti s nabíjením akumulátorů. Nuže, slovo má Jaromír...

Vážení modelářští přátelé, posílám Vám malý příspěvek do Vašich stránek pro všechny, kteří ho mohou využít.

Rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti s nabíjením uvedených článků. Z počátku mého létání s modely na elektro pohon jsem články nabíjel z náhradní autobaterie přes BATTERY CHARGER CHAR 20. Po té, co mi baterie, jak se říká "odešla", přemýšlel jsem jak tyto články nabíjet, aniž bych musel kupovat novou baterii a nebo chodit nabíjet model do auta.

Můj syn mne přivedl na myšlenku použít zdroj z počítače. Od nápadu nebylo daleko k činu. Jeden starý počítač doma už totiž dlouho zahálel. Zdroj jsem vymontoval a odstranil kryt, poté jsem demontoval desku tištěných spojů a odpájel všechny přebytečné vodiče a ponechal jenom vodič s 12V výstupem. Dále jsem odstranil i zásuvku, kterou se napájel monitor a zbylý otvor jsem použil pro zabudování vypínače, který jsem odmontoval z čela počítačové skříně.
Do otvoru po kabelech vycházejících ze zdroje do počítače jsem osadil zásuvku, která se používá v automobilech jako zapalovač. Pote jsem provedl zkrácení a připájení vodičů. No a ještě něco, aby se tento zdroj lépe přenášel. Do osy krytu zdroje, 2 cm od kraje, jsem vyvrtal dva otvory o průměru 5 mm a přimontoval kovovou úchytku. Poté jsem celý zdroj opět sesadil dohromady a osadil krytem. Na spodek krytu zdroje jsem přilepil čtyři gumové nožičky, které jsem demontoval ze spodní části počítačové skříně a celá úprava zdroje byla hotova. Z CHAR 20 jsem odpájel krokodýlky, které dodává výrobce a připájel autozásuvku, tuto jsem měl také doma nevyužitou.

Mohu říci že celá úprava tohoto zdroje byla velice snadná a finančně nenáročná. Zdroj pracuje velice dobře a nemám s ním sebemenší problémy. Mohu ho každému vřele doporučit.

Jaromír Horčička

Poznámka : Článek je zveřejněn tak, jak jsme jej obdrželi od autora, bez našeho praktického prověření správnosti funkce, spolehlivosti a bezpečnosti provozu. Aplikace na vlastní odpovědnost. Případné dotazy směřujte přímo na email autora příspěvku.Související článek "Aku LiPol a jejich nabíjení"
Související článek "Nabíječe LiPol"
Související článek "LiPol exitus"

Zpracoval Jirka 17.1.2006