Online: /


Akumulátory „LiPol“ a jejich nabíjení

Jaké použít akumulátory do nového elektroletu ?
NiMH a NiCd mi model pěkně přitíží… Tak co LiPol ?
Zrovna když jsem před letními prázdninami 2004 hledal vhodné akumulátory pro novou stíhačku F-15, přišly do prodeje nové Kokam 2000mAh K15C, které by měly umožnit vybíjecí proudy až 30A. Původně jsem o LiPolkách vůbec neuvažoval, ale parametry nových článků mne zlákaly. Objednal jsem v prodejně Avacom pack 3S1P, který dodá napětí 12,6V zhruba odpovídající desetičlánku NiCd/NiMH. Umístěním akumulátoru je dováženo výsledné těžiště modelu tak, aby odpovídalo poloze uvedené v návodu.

Doba letu se stíhačkou vážící 630 g je zhruba 10 minut na vysoké rychlosti s  množstvím stoupavých obratů nebo „citovka“ dokonce i přes 22 minut. Prozatímní nevýhodou LiPolek je kromě vyšší ceny i doba jejich nabíjení. Není to o průběžném nabíjení a střídání akupaků jako u NiMH či NiCd přímo na letišti. Úspora hmotnosti je však významná. Něco za něco.

K LiPolkám přivádím chladicí vzduch, stejně jako k motoru a regulátoru. Tyto Kokamy by sice měly vydržet odběr až 30A, ale jejich proudové nepřetěžování (v dané konfiguraci dosahuje pohonná jednotka max.odběru kolem 18A – měřeno staticky na zemi), přiměřené chlazení a citlivé nabíjení jsou předpokladem pro udržení dlouhé životnosti těchto článků.

NABÍJENÍ

Pro nabíjení LiPol jsem zvolil sestavu „Adaptér z notebooku 220V/18-20V + nabíječka LiPol Zajíc + Omezovač napětí Zajíc“. Viz. http://www.zajic.cz To umožňuje rovnoměrné nabití jednotlivých článků akumulátoru s přesností na setinu voltu. Samozřejmě, že ke článkům akumulátoru jsou připájeny kabely tak, aby bylo použití Omezovače napětí možné. Pro silové vodiče k regulátoru (tedy od krajních elektrod akumulátoru) je vhodné použít konektory dimenzované na vyšší proudové odběry (např.Gold2) a pro kabely k vnitřním článkům akumulátoru (pro nabíjení Omezovačem napětí) jiné konektory (používám lehoučký konektor Potensky). Při nabíjení jsou proudy malé, konektory pro nabíjení tedy nemusí být dimenzované tolik jako konektory pro silové vodiče. Použití odlišných konektorů eliminuje případný omyl při zapojování kabelů na Omezovač napětí. Akumulátor nabíjím přímo v modelu.

Nedávno jsem četl názor, že modelář, který jednou vyzkouší LiPol, se už jen těžko vrací ke klasice NiCd/NiMH článků. To mohu potvrdit, přestože potřeba citlivého zacházení s LiPol a jejich zranitelnost oproti jiným akumulátorům jsou vyšší. Výhody však převažují a současný překotný vývoj v této oblasti pohonu slibuje mnohé.

Jirka, RC Team Vysoké Mýto, 10.9.2004