Výsledky / Results 2013-2014:Výtvarná soutěž pro majitele RC aut malých měřítek je u konce, v polovině února proběhla uzávěrka a nyní nezbývá než ji vyhodnotit a vyhlásit vítěze.

Předmětem soutěže byla originalita provedení a olakování karoserie a na webových stránkách http://www.rcteam.cz/DA naleznete všechny přihlášené exponáty a podrobné údaje o nich, včetně materiálu karoserie, způsobu olakování či typu použitého podvozku.

Tři kategorie nesplnily kritérium počtu soutěžících a nebudeme je tedy hodnotit. Jedná se o kategorie 1:24F1, Comic Racer a Kresba. Naopak, jsem velmi rád, že v ostatních kategoriích se nakonec sešlo poměrně dost exponátů. Jedná se o kategorie 1:28Racer, 1:24Racer a 1:32Truck.

Pojal jsem tuto soutěž jako „meziklubovou korespondenční spolupráci na dálku“ a i vyhodnocení jsem pojal v tomto duchu. Oslovil jsem tři hodnotitele z různých klubů, kteří by na posouzení exponátů měli pracovat zcela nezávisle na sobě, Martina Kumičaka z Půchova, Mílu Kotrabu z Karviné a Libora Prchala z Vodňan. Jsem velmi potěšen, že mne nikdo z nich neodmítl a všichni bez váhání výzvu přijali.

Co se způsobu vyhodnocení týče, nic jsem hodnotitelům nepředepisoval, i ve způsobu hodnocení může být jistá originalita. Samozřejmě, že předpokládám posuzování celkového vzhledu, ne každé olakování se hodí na konkrétní zvolený typ a tvar karoserie, pěkné disky dělají divy a jsou designovou součástí karoserie. Hodnotitelům práci výrazně ztěžoval fakt, že neměli model fyzicky před sebou, mohli využít pouze fotografii zaslaných majiteli, které ne vždy byly dokonale kvalitní a nezobrazovaly všechny potřebné detaily. Hodnotitelé se však i s tímto úkolem dokázali vypořádat.

Kategorie 1:28 Racer

Hodnotitel: Martin Kumičak, MK Půchov:

Prezrel som si všetky modely a urobil som tabuĺku s hodnotením podľa môjho subjektívneho názoru. Rozdelil som hodnotenie na seniorov a juniorov.

Seniori 3.místo: Citroën DS3 WRC, majitel Luboš Kliský, 1.Mini-Z Racer ČR Praha.Hodnotenie: veľmi pekná kombinácia viacerých farieb, ideovou predlohou tejto farebnej kombinácie bol Škoda dizajn súčasných súťažných Škodoviek. Škoda že autor nepokračoval aplikáciou decálov. Takto „holý“ model pôsobí nedokončeným dojmom. Neviem odhadnúť či je model striekaný aj bielou farbou, alebo je nástrek aplikovaný priamo na originálnu bielu karosériu. Chromované kolesá sa pre takýto model dnes už nepoužívajú - strieknuté na bielo by vyzerali dokonale.

Seniori 2.místo: Audi R8 LMS, majitel Richard Škola, Cody's Racing Team.Hodnotenie: originálne farebné riešenie – tromi reflexnými farbami striekané na bielu karosériu – najprv žltý podklad a potom červenou a zelenou do stratena. Pekne zladené aj doplnky – zadné krídlo, stierače aj spätné zrkadlá, dokonca aj predné a zadné kolesá. Žiaľ efekt z originálneho lakovania je poškodený zle zvolenými lacnými a ľahko dostupnými decálmy bez fantázie – decály Savox a Hitech sa dávajú ku každému servu a GRP na streche tiež nie sú veľmi originálne.

Seniori 1.místo: Hello Kitty, majitel Milan Janček RC Club cvč Topoľčany.Hodnotenie: Originálny - pekne nastriekaný model na čistú bielu karosériu v obľúbenom dizajne Hello Kitty – súčasný design trend – s infantilnou veľmi populárnou postavičkou medzi deťmi - Hello Kitty– veľmi pekne zvládnuté a vyplotrované decály v tmavšej farbe. Je vidieť že model je po aplikácií decálov ešte prelakovaný.

Juniori 3.miesto: Mazda 787B, majitel Petr Dvořák, RC Team Vysoké Mýto.Hodnotenie: Model nastriekaný na zakázku – veľmi pekne urobený lak – trojfarebná kombinácia škodou je, že model nemá decály, štartovné čísla a chýbajú drobné doplnky – stierače, spätné zrkadlá.

Juniori, 2.miesto: Lamborghini Murcielago, majitel Boďa Rýz, RC Team Vysoké MýtoHodnotenie: Model nastriekaný na zakázku podľa vlastného návrhu – veľmi pekne urobený lak – farba je síce moderná no nevýrazná pre súťažné auto, no je to samozrejme vec názoru

Juniori, 1.miesto: Ford GT, majitel Ondřej Blažek, DDM TRCA Třebechovice p/O.Hodnotenie: Pekne nastriekaný model na biely podklad a pekne zladené biele pásy. Domaľované detaily – hrdlo nádrže, stierače, výfuky a myslím že aj zadná mriežka. Vlastná práca veľmi elegantná, pre tento model typická.

Kategorie 1:24 Racer

Hodnotitel: Míla Kotraba, MK MiKy, Karviná:

Do soutěže v této kategorii bylo přihlášeno 10 modelů, které designérsky vyhotovilo 5 modelářů. Přihlášené modely jsem posuzoval podle celkového vzhledu a neopomněl jsem zohlednit i celkové zpracování modelu. Všech 10 modelů je zpracováno esteticky. Je vidět smysl pro tvar, který má olakování či použití decálů zvýraznit či naopak v některých detailech potlačit. Dle celkového dojmu z modelu je cítit vyhraněnost autora k určité značce, historii, tvaru i teplotě vyzařované z barvy. Je vidět i účelnost vyhotovení, a to v tom, že malý model musí být vidět i ve vzdálených místech dráhy. Je těžké určit v této soutěži vítěze a poražené. Dle mne zvítězili všichni, kteří olakování a polepení modelu decály realizovali. Přesto si dovolím dát na stupně vítězů 3 modely. Tyto modely na mne působí zcela přirozeně. Autoři u nich ukázali svůj cit pro kreativitu a presentovali manuální zručnost při realizaci návrhu. Nepoužili pouze jednu barvu lakování a na ostatní barevné plochy nepoužili pouze decály.

3.místo: Škoda Fabia, majitel Milan Janček RC Club cvč TopoľčanyHodnocení: Autor dokazuje svůj smysl pro design. Tříbarevná kombinace. Tentokrát na stříbrném „podnose“. Dravost a příslušnost k závodním strojům podtrhují vkusně vyhotovené reklamní nápisy. Smysl pro detail autor dokazuje umístěním jmen jezdců na zadních bočních oknech.

2.místo: Škoda 130RS, majitel Milan Janček, RC Klub cvč TopoľčanyHodnocení: V tomto případě platí, že v jednoduchosti je krása. Na modelu jsou použity pouze 3 barvy. Červený pruh na boku evokuje dojem klínu, který vyvolává pocit dravosti a zároveň jeho přechod přes zadní kapotu vzbuzuje dojem stability. Tento dojem podtrhuje modré lemování. Nápisy a znak na střeše vhodně lakování doplňují a respektují použití tří národních barev země, která tento vůz v originále vyrobila.

1.místo: Matra 650 LM rv.1969, majitel Martin Kumičak MK PúchovHodnocení: Tento model dýchne na pozorovatele historii. Má vyvážené oblé tvary, které jsou zjemněny plošným základním lakováním. Proporce karosérie zvýrazňuje bílé olakování. Vše je citlivě aplikováno a vyhotovení decálů je na vysoké úrovni s příkladným smyslem pro detail. Většina zhotovitelů decály zjednodušuje, ale na tomto modelu jsou nápisy maketové a mají shodnou barevnost s předlohou.

Kategorie 1:32 Truck

Hodnotitel: Libor Prchal, KV Hluboká nad Vltavou

Protože podle fotografie není možné dobře ohodnotit kvalitu lakování ani výroby karosérie, zaměřím se výhradně na vizuální dojem. Abych vyloučil jednostrannost, určil jsem si tři kritéria, podle kterých každému modelu udělím body od 1 do 5. Jednotlivé soutěžící a hodnocení jsem soustředil do tabulky.

Prvním kriteriem vizuálního dojmu je detailnost zpracování a příp. maketovost (I.). Pokusil jsem se odhadnout, kolik modelářské práce a dovednosti se skrývá za barevnou úpravou karosérie, polepů, kol a doplňků.

Protože každý model je určen k závodní jízdě, barevné provedení může usnadnit kontrolu modelu na trati (II.). Některé odstíny mají schopnost doslova zmizet, jiné naopak pomáhají k přesnější stopě i ve vzdálenějších místech trati.

A do třetice hodnotím dojem z naaranžování a z kvality zaslaných fotografií (III.) Je znát, že tomuto kroku soutěžící přikládali různou důležitost, ale někteří toho využili a jejich modely si tak mohly velmi polepšit.

		 I.	II.	III.	Celkem
Míla Kotraba	 4	4	5	13    
Martin Kumičak	 5	3	4	12
Jaroslav Janošek 5	5	1	11
Richard Škola	 4	4	2	10
Marcel Kumičak	 4	4	2	10
Milan Janček	 3	5	1	9
Aleš Blecha	 3	3	1	7Podle uvedeného hodnocení se tak vítězem kategorie 1:32 Truck stává Míla Kotraba, na druhém místě následuje s těsným rozdílem Martin Kumičak a krásné třetí místo obsadil Jaroslav Janošek.

3.místo: Tatra Jamal, laminátová karoserie, majitel Jaroslav Janošek2.místo: Kenworth W900, laminátová karoserie, majitel Martin Kumičak, MK Půchov1.místo: Tatra Super Race truck, laminátová karoserie, majitel Míla Kotraba, MK MiKyBonusem s čestným uznáním budiž tato kresbička malého Pavlíka Blažka z TRCA Třebechovice pod Orebem, kterou nám zaslal v posledních dnech soutěže.Na závěr bych rád poděkoval všem, kdo svůj model do soutěže přihlásili (všichni na památku obdrží originální diplom), pogratuloval vítězům (Milan Janček uspěl dokonce hned třikrát) a ocenil hodnotitele za jejich úsilí a vstřícnost. Snad Vás tato soutěž zaujala a třeba i trošičku napomohla propagaci této zajímavé kategorie RC aut malých měřítek.

Jiří Vaněk
RC Team Vysoké Mýto