Fotografujeme model RC auta
Advice for models photographers


Pokusil jsem se sepsat a dávám ke zvážení a eventuelně k obecnému použití několik pravidel na co si dát pozor při focení modelu:

Model umístěme na úhledné a vkusné pozadí.

Model by neměl s pozadím splývat, měl by na něm vyniknout.


Fotografie je naší vizitkou a osobní prezentací, vyvarujme se tedy přítomnosti nevhodných zapomenutých předmětů v okolí modelu, které pak na fotce jsou omylem zachyceny a které přitahují nežádoucí pozornost návštěvníků webu.

Fotografovaný objekt dobře zaostřeme.

Nefoťme karoserii samotnou, ale namontovanou na podvozku - pěkné disky dělají divy !

Nefoťme proti světlu, např.proti oknu nebo proti slunci. I to lze, ale je pak nutno dobře ovládat práci s bleskem.

I focení na prudkém venkovním slunci má svá úskalí. Lze docílit pěkného osvětlení i zajímavých světelných efektů, ale tím samým lze i mnoho pokazit.

Problémy stínů a záludností při focení s bleskem se můžeme vyhnout focením při nepřímém slunečním svitu či když je venku pod mrakem. I v domácích podmínkách je dobré si pro focení přisvítit světly, ale to už začíná být alchymie, je nutno brát v úvahu druh zdoje světla nebo správným způsobem použít vhodný blesk.


V každém případě je lepší model fotit z větší dálky, nikoliv jako makro z několika centimetrů.

Pokud fotíme moc zblízka, tvary modelu nejsou realistické, jsou opticky deformované, linie modelu se takzvaně "kácejí", model fyzickou podstatou takového druhu focení ani nemůže být celý dobře zaostřen.

Při focení z větší dálky máme větší jistotu lepší hloubky ostrosti, což znamená, že není ostrá jen část modelu na níž jsme zaostřili, ale model celý.

Je lepší model fotit z větší dálky i proto, že při focení bleskem nevznikne na fotce neestetický a rušivý stín od objektivu, který blesku stál v cestě. Zároveň světlo od blesku fotografovaný model rovnoměrnějí osvítí a nevzikne vedle modelu tak rozsáhý stín.

Já osobně modely RC aut (včetně těch v měřítku "micro") nikdy nefotím z menší vzdálenosti než 1,5 metru.


Je lepší na snímku nechat kolem foceného objektu více volného místa, aby bylo možno fotku nechat oříznout správcem webu dle potřeby a pro sjednocení formátu fotky pro fotogalerii.

Focení modelu za jízdy má své kouzlo, ale velmi mnoho záludností. Lze fotit tzv.panning, kdy je pozadí modelu záměrně rozmazané a zdůrazňuje dynamiku a pohyb jedoucího modelu. Není to ale nic snadného a většinou se to povede až na několikátý pokus a ještě za předpokladu poměrně rozsáhlého manuálního nastavení fotoaparátu. Lze doporučit jen zkušeným fotografům. Na internetu k tomuto tématu nalezneme mnoho rad. Pro začátek doporučuji fotit model staticky, tedy model stojící.

Prosím, pro účely databáze těchto webových stránek své fotografie orientujte na šířku, nikoliv na výšku, aby byla fotogalerie jednotná.

Děkuji a přeji dobré světlo !