Historie

Malá měřítka RC aut (1:18-1:24-1:28-1:32) zaujímají významné místo i v konkurenci větších měřítek, cíleně se jim věnuje se řada nadšenců a specializovaných klubů po celém světě.




V historických počátcích této kategorie byla auta amatérské výroby, později výrobky zahraničních i tuzemských firem (HPI, Rebo, Serpent, Hudy, ALS...) a vznikala vlastně jako alternativa podobně velkých autodráhových aut v době, kdy zároveň přicházel rozvoj a dostupnost RC ovládání aut a dostatečná miniaturizace RC elektronických komponentů. Velkého rozvoje dosáhla tato kategorie s příchodem oblíbených a propracovaných výrobků firmy Kyosho Mini-Z Racer v měřítku přibližně 1:28. Je možno zakoupit i nelakované karoserie a nalakovat si je dle vlastních představ. Takové auto je na trati originální a nepřehlédnutelné

(zdroj foto: Kyosho)



Malá měřítka RC aut jsou nenáročná na prostor, velikost dráhy, jezdí se v krytých prostorách a tedy nejsou závislá na rozmarech počasí, vyplňují zimní období v období říjen až duben a v neposlední řadě svými rozměry a obratností přispívají k dokonalému zvládnutí pilotáže auta na trati natolik, že většinou piloti přecházející z malých měřítek na větší nemají sebemenší problém, zatímco opačný přechod bývá obtížnější.

Radostné je konstatování, že Česká Republika i Slovenská Republika patří v malých měřítcích RC aut k úspěšným organizátorům řady podniků a naši piloti dosahují velmi zajímavých výsledků i na mezinárodním poli.



V Čechách mají minizetka svoji tradici v Praze, zdejší velmi agilní klub 1.Mini-Z Racer dokonce dokázal do Prahy opakovaně přilákat i závod "International Kyosho Mini-Z Masters" (2014, 2015) a to za účasti pilotů z ČR, SR, USA, Německa a Japonska.

Ve Vysokém Mýtě, Třebechovicích pod Orebem a Praze se jezdí zavedené několikadílné šampionáty otevřené pilotům bez rozdílu klubové příslušnosti. Ale růžky už vystrkují i další kluby či jednotlivci, které a kteří se osmělují a buď na klubové nebo dokonce na meziklubové úrovni přijíždějí poměřit své síly.

Víska u Frýdlantu, ale i její bližší či vzdálenější okolí (Krašlovice, Most, Liberec, Jablonec, Oldřichovice...) jsou tradiční baštou propagující speciály Expert 1:24 a 1:18. V sezoně 2013-2014 se zde jel i zajímavý seriál závodů ALS Racing Cup.

(zdroj foto: ALS Racing)


Na Moravě se malá měřítka RC aut jezdí zejména v Ostravě, Bystřici pod Hostýnem a v Zubří.

Na Slovensku je velmi aktivní klub v Půchově, kde je tradice malých měřítek opravdu silná a na pomezí Moravy a Slovenska (v Zubří a Púchově) se již mnoho let konají závody Slovensko-Moravského poháru. Dlouhodobě a systematicky zde rozvíjí kategorie 1:24 až 1:32 - Stock, Retro, Open, Truck, F1 a Expert. Technickou a oku lahodící lahůdkou jsou amatérsky vyráběné karoserie, některé kategorie (Retro, Truck) jsou na nich vyloženě založené.





Zajímavou kategorií jsou osmnáctiny, i zde se jezdí několik podkategorií (Stock 2WD, Stock 4WD, F1, Open). Celostátní mistrovství žáků se uskutečnilo 22.11.2008 v Polné, zastoupeny byly kluby z řady měst a obcí: Frýdlant v Č., Polná, Blansko, Třebíč, Okříšky, Brno, Zlín, Vsetín, Hodonín, Vizovice, Prostějov, Havířov, Zubří, Ostrava.

Polná se pak po několik let stala baštou každoročního pořádání Volného Mezinárodního Mistrovství Micro RC aut malých měřítek. V roce 2013 štafetu převzalo Zubří, v roce 2014 Víska u Frýdlantu v Čechách, v roce 2015 Bystřice pod Hostýnem a v 2016 České Heřmanice nedaleko Vysokého Mýta.

Volné Mezinárodní Mistrovství Micro RC aut malých měřítek se tradičně jezdí na kobercových tratích a jako jednorázová akce je nevšední příležitostí k setkání všech klubů a jezdců z ČR a SR, kteří se této kategorii RC aut věnují.

Více se o historii Mistrovství dozvíte na této webové stránce v záložce Fotogalerie, či na stránkách RCmicromasters.com