Online: /


Modelář a tchyněTchyně obvykle neví, že její zeť je modelář. To zjistí, až když jí dcera upozorní, že v sobotu je mistrovství republiky. Vezme to na vědomí mlčky, protože neví jaké, a proč se jí to oznamuje, a začne pátrat v novinách, jaké mistrovství se v těch Kotěhůlkách může konat. V novinách pochopitelně nic nenajde, ani kolegové sportovci nic nevědí. Při další návštěvě u mladých zjistí, že na zdi visí diplom o vítězství zetě nade všemi v kategorii, o které v životě neslyšela. Podle vyobrazení letadla a jakéhosi předmětu s tykadélky usoudí, že ze je letecký modelář. S překvapením se dozvídá, že dcera vlastní rovněž jakýsi titul.

Po bytě se jim začnou kupit modely. Některé tchyni zaujmou, zvláště ty velikosti masařky. Chtěla by také jeden, ale netroufá si, protože si myslí, že výroba takového modelu znamená několikahodinovou dřinu. Po několika letech zjistí, že zeť modelář vyrobí během deseti minut, kdy společensky konverzuje s tchyní, model bez jakéhokoliv plánku či vyměřování, zkusmo ho vypustí z dlaně a ono to létá a ladně krouží.

Tchyně tedy požádá, jestli by nemohla dostat také jeden ten kousek, pak si to doma připevní na vzácnou grafiku a kochá se. Zeť modelář je užitečný při přestavbách v bytě. Umí vyrobit ze staré kuchyňské linky a nové desky novou kuchyň a zapasovat jí přesně na místo včetně všech kabelů, hadiček a trubek. Jen docela malounko poškrábe tu novou desku, protože na ní všechno řeže a piluje, řka, že to jsou nové extra odolné materiály, ty se nedají poškrábat. Ale to nevadí, protože to není vidět a za čas je ta deska stejně poškrábaná všude.

Přestěhovat vestavěnou skříň z místnosti do místnosti je pro něj hračka, dokonce splní i přání tu skříň trochu zkrátit, i když mu oba ty nápady připadají víc než podivné. Tchyni zažene někam do odlehlého kouta bytu, aby ho neohrožovala svou aktivitou, protože ví, že by mu přinejmenším propíchla dlaň šroubovákem, až mu ho znenadání podá. Šroubovák sice potřebuje, ale vztáhne po něm ruku o zlomek sekundy později než ochotná tchyně. Nebo mu tchyně přirazí prsty v šupleti, protože je prostě o ten zlomek rychlejší a zeť modelář rozvážný, a tu ruku s kleštěma ještě nestačil vytáhnout z toho šuplíku.

Zeť modelář pracuje rychle a dobře. Když si ho tchyně pozve, aby položil koberec, má vědět, že jejím úkolem je stát u plotny a vařit rajskou - a ne se dívat. Tchyně vidí, jak zeť ostrým nožem řeže její drahý koberec bez rozměřování a bez pravítka. Tchyně trpí do okamžiku, kdy je všechno hotovo. Pak nevěří vlastním očím, že koberec je přesně ode zdi ke zdi, a v duchu je ráda, že tentokrát své připomínky spolkla. Tchyně postupně nabude dojmu, že má úžasného zetě, takže když po Vánocích vnuk mezi řečí prohodí ... „a když nám uletělo cukroví"...., tak přesto, že ví, že cukroví na balkoně bylo v plechové krabici a vážilo 2 kg, bleskne jí hlavou myšlenka, jak to ten zeťák udělal, že zprovoznil k létání tu plechovku. Tenkrát však zapracovala vichřice. Ale kdoví, jestli tu vichřici nezařídil.

Až jako tchyně jsem postupně objevila rozdíl mezi modelářem a kutilem. Kutil také umí spravit a vyrobit cokoliv. Také pracuje rozvážně a to, co udělá, je dokonalé a přetrvá to věky a všechny technické revoluce. Modelář však tvoří. Výsledkem je dokonalý výrobek špičkových technických parametrů z materiálů příští generace. Ani nemusí být extra trvanlivý, protože nárokům modeláře stejně přestane vyhovovat v okamžiku, kdy buď to vymyslí dokonalejší a technicky převratný model, nebo se objeví nové materiály, které je nutno vyzkoušet. Zastaralý model se odloží na polici, věnuje dítěti, školce, tchyni. Jenomže když tvoří kuchyň, postupuje se stejným vztahem jak k materiálu, tak k trvanlivosti, a tak právě teď nastal čas, abych celou kuchyň vyhodila, koupila nové přístroje, a poprosila zetě, jestli by nepřišel na rajskou.

Modelářova tchyně

P.S.
Protože tchyně je slovo již svým zvukem zlověstné, ujala se v naší rodině roztomilá a něžná, ba přímo bezbranná tchýnička.

Renáta Eremiášová
dcera modelářovy tchýničky
RC Modely 2/2002