Online: /


PF 2002Po Třech králích si modelář hluboce oddechne. Konečně zase může obsadit pracovní stůl, po celé Vánoce okupovaný stromečkem. S nevšední ochotou se nabídne, že stromeček odstrojí a vymanévruje z bytu ven. Děti sice protestují, ale po zkušenostech z minulých let je jim jasné, že tradice, velící likvidovat stromeček na Tři krále, bude opět zachována. Protesty tedy nejsou nijak dramatické, děti se naopak těší na obvyklou grotesku spojenou se vzpurným stromkem. Když jsou všechny řetězy stočeny, ozdoby uloženy a střepy zameteny, nastává první zádrhel. Statný pichlavec nechce ven ze stojánku. Bodejď by chtěl, když mu modelář dovnitř pomohl kladivem. Zdá se, že místo aby kmínek pobytem u ústředního topení seschnul, naopak se nejen roztáhl, ale ještě k tomu vzteky pustil smůlu a ke stojánku se plošně přilepil. Nu - pomyslí si modelář - když jsem ho tam kladivem namlátil, tak ho taky kladivem dostanu ven. Kde je kladivo? Kladivo se našlo. Stromek ovšem za pomoci kladiva vyprostit nelze. Pokud nevěříte, tak to někdy zkuste.

Do modeláře vstupuje veliká síla vzteku a rve kmínek ze stojanu holýma rukama. Neudrží balanc, padá do jehličí na koberci. Už notně opelichaný smrček se drží zuby nehty stojánku. Modelář si pomáhá silnými slovy. Stromek se brání do poslední jehličky. A ubrání se. V přestávce mezi jednotlivými koly zápasu se smrkem se podává vaječný koňak a nevyžádané rady blízkých. "Budeme tahat jako v té pohádce o řepě!" "Necháme si ho na příště." "Pozveme stlejdu Tondu, ten nám ulcitě poladí!" Nakonec manželka s kamennou tváří praví:"Odvrtej ho. Půjčím ti vrtačku."

Malá vysvětlivka pro čtenáře, kteří se s naší modelářskou rodinou setkávají poprvé: Zkušené modelářské manželky disponují svou vlastní pečlivě střeženou sadou nářadí. Snadno tak mohou čelit situaci MVNJ (Máme Všechno, ale Někde Jinde). Nářadí jsou ochotny modeláři zapůjčit pouze ve zcela vyhrocených krizových situacích, a to výhradně pod svým osobním dohledem. Použitý předmět opět okamžitě ukrývají mimo dosah statních členů rodiny (zvláště pak modeláře). Ani odvrtání kmene není úplně snadné, stromek z posledních sil šermuje ostrými větvemi. Uf. Konečně. Litinový stojan padá modeláři na nohu.

Protože v bytě už to stejně vypadá jako na pile, modelář se nezdržuje řešením rébusu Jak vyhodit stromek z okna, a rovnou ho rozstříhá na prvočinitele, které se vyhazují snadno. Děti smetou piliny a podestelou je morčeti. Pohodu Vánoc ještě několik týdnů připomínají jehličky, záludně vylézající z koberce vždy, když modelář nemůže najít pantofle.

Touto tříkrálovou veselicí tedy definitivně začíná nový rok. V modelářském světě se toho moc neděje, modely spí zimním spánkem. Modelářské prodejny mají inventury, a tak ani není kam zajít na kus řeči. Modelář, který se trochu nudí, usoudí, že by mohl ostatní nadšence informovat o svých zkušenostech, a za zimních plískanic sedí u počítače a píše články do RC MODELŮ. Publikační činnost je pro některé modeláře oblíbenou zábavou, za kterou ještě dostanou zaplaceno. Redakce modelářských časopisů publikující modeláře nadšeně povzbuzují, protože čím více článků napíší modeláři sami, tím méně jich musí napsat redaktoři. A ti mají dost starostí s tím, aby z pravidelných přispěvatelů vypáčili jejich měsíční příspěvky včas. Koncem měsíce se modelář přetahuje o počítačovou klávesnici s manželkou, která svůj sloupek tvoří zásadně poslední noc před uzávěrkou. Navzájem pročítají své výtvory a kritizují pravopis.

Nakonec články svorně odešlou do redakce a doufají, že na druhém konci vypadnou ve stejné podobě, v jaké byly odeslány.

Redakci hodně psavých modelářů, čtenářům hodně zajímavých článků a všem pěkný modelářský rok přeje

Renáta Eremiášová
RC Modely 1/2002