Online: /


Vánoce s modelářemMinule si modelář s rodinou užíval v Paříži. Manželka výlet pojala jako oddechový čas před blížícími se vánočními svátky, načerpala sil a uševně se poněkud zotavila po náročné soutěžní sezóně. Také se jí podařilo v neobvyklém předstihu tajně koupit pár drobností. Cítila se při tom velice kosmopolitně, skoro jako nějaká filmová hvězda. Už už si představovala, jak na potutelnou otázku své tchyně: "A už máš nakoupené vánoční dárky?" odpoví: "Jasně, letos jsem si zajela na nákupy do Paříže." Pak ovšem před vnitřním zrakem spatřila svou tchyni znovu, jak s napětím rozbaluje balíček v očekávání přinejmenším kabelky Louis Vuitton, aby vzápětí omdlela při pohledu na oblíbené bačkory přezkáče. Rozhodla se, že si svůj kosmopolitní pocit raději nechá pro sebe a jako obvykle na otázku odpoví: "Ale znáš mě, všechno si nechávám na poslední chvíli."

Začátkem prosince manželka sestaví podrobný harmonogram předvánočních prací. Rozhodne se postupovat podobně jako při redukci nákupního seznamu modeláře – to znamená, že z plánovaných prací vyškrtne ty nejodpornější (drátkování parket a vypínání krajkového ubrusu) a také ty, jejichž výsledek je nejméně vidět (umývání lustrů a úklid komory). Zbylé činnosti, kterých je ještě pořád víc než je zdrávo, zjednoduší a hlavně polovinu z nich přidělí modeláři. Na modeláři je umýt okna, vyčistit koberec plný balsových pilin, odstranit vše z povrchu pracovního stolu (bude na něm stát stromeček se svíčkami a prskavkami, a tak je to i v modelářově zájmu) a ustájit volně ložená letadla. Také musí obstarat stromeček, koupit rybu a uvařit rybí polévku.

Modelář uvážlivě naplánuje mytí oken na den, kdy je venku dvacet pod nulou. S drkotajícími zuby sleduje, jak mrznoucí Okena vytváří krásné ledové květy a usoudí, že jako vánoční dekorace je to originální, načež lehce ošmudlá okna zevnitř a rychle instaluje svítící girlandy, aby případná kontrola kvality nebyla možná.

Další úkol není zdaleka tak jednoduchý, jak se zdá. Koberec je pilinami nasycen, takže se téměř nedá stočit a odnést vyklepat. Ale co by to bylo za chlapa, aby si neporadil. Za pomoci dětí koberec vystrká na balkon a shodí dolů. Sousedi konsternovaně sledují, jak se přes dvůr ke klepadlu pomalu vlní roztažený koberec, podpíraný dětmi. Modelář naviguje a posléze klepe. Nablýskaná okna sousedů v prvních dvou patrech pokrývá závoj pilin. Manželka vše pozoruje zpoza záclony a dobře se baví. Vyklepaný koberec je svinut a doma zase rozvinut. Shoz na trávník na něm sice zanechal zelené stopy, ale to už je maličkost.

Na řadě je ustájení letadel. To také není nic snadného, modelář napočítal 18 strojů. Už před několika lety si místo hangáru pořídil volejbalovou síť, kterou vypnul pod stropem dětského pokoje, a tam mají poletuchy svoje místo. Ouha, aby se tam vešly, musejí být pečlivě srovnané. Během roku, kdy většina z nich občas létá, jich v síti bydlí jenom polovina, a tak stačí letadlo hodit na síť. Teď je tedy příležitost všechny miláčky sundat, trochu se s nimi pomazlit a pěkně je zazimovat. Je to modelářův nejmilejší předvánoční úkol.

Úklid stolu modelář odkládá co nejdéle. Slíbil totiž, že do příštího čísla časopisu napíše hodnocení jakéhosi letadla, a musí ho tedy také postavit. Když přinese domů krabici s letadlem, o manželku se pokoušejí mrákoty. Naštěstí je model z polystyrenu, takže piliny nebudou. Chyba lávky, budou. Modelář totiž - jako každý rok - ještě bude vyrábět třicet miniaturních letadélek, která rozdává jako novoročenky. Konečně je hotovo a vše z povrchu stolu je nasypáno do krabice od banánů, která putuje do komory. Ještě odstranit zbytky lepidel a barev a je to.

Poslední víkend před Vánoci modelář vezme děti a jede na chalupu pro stromeček. Při loučení manželce něžně řekne: "Pěkně si tady odpočiň!" Žena se zdrží odpovědi.

Modelář má u chalupy veliký pozemek, plný stromků nejrůznějšího vzrůstu. Vyberou s dětmi ten nejhezčí, naloží ho na střechu auta a jedou domů. Cesta se nečekaně zkomplikuje, když auto zastavuje lesník v doprovodu policisty. Podezírají modeláře z lesního pychu a chtějí doklad o koupi stromku. Modelář vysvětluje, že stromeček uřízl na vlastní zahradě. Lesník nevěří. Nakonec se rozzuřený modelář, eskortován lesníkem a policistou, vrací na zahradu a předvádí čerstvý pařez. Čeká od lesního strážce nějakou omluvu, ale dozví se jenom: "To víte, lidi strašně kradou."

Při postávání u kádí s kapry dostává modelář tu pravou vánoční náladu. Vybere pěkného šupináče, přikoupí tři hlavy, jikry a mlíčí a už se těší, jak se bude půl dne radostně piplat s polévkou. Recept na rybí polévku mu slavnostně v den svatby předal jeho otec. Rodinná tradice totiž velí, aby polévku vařil muž. Tím jsou velmi elegantně vyloučeny poznámky typu Moje matka vaří lepší.

A pak už jenom:
Tiše a ochotně
Purpura na plotně
Voní, krásně voní ……..

Veselé Vánoce Vám přeje

Renáta Eremiášová
RC Modely 12/2001