Online: /


Modelář v PařížiMinule modelář úspěšně zakončil soutěžní sezónu. Nastal čas odpočinku a návratu k rodinnému životu.

Manželka v roli rodinného cestovního manažera zajistila čtyřdenní výlet do podzimní Paříže, duchapřítomně prezentovaný jako odměna za mistrovský titul. Zjihlý modelář se začíná těšit už v okamžiku, kdy zjistí, že zájezd je letecký, s přistáním na letišti Charles de Gaulle. V duchu už se vidí, jak na obrovském letišti tráví dlouhé hodiny pozorováním nejrůznějších letadel. Když se navíc dozví, že v době jejich zájezdu bude obnoven provoz letadel Concorde, jeho nadšení nezná mezí. Manželka mu samozřejmě nevykládá, že poletí charterovým letem, který přistane na nejvzdálenějším terminálu č. 9. Že tento čistě charterový terminál skýtá pohled pouze na nejrůznější verze Boeingů 737 a podobných vzdušných autobusů. Naopak - modeláři, který dosud v Paříži nebyl, poutavě vypráví o tom, jak letadla při pojíždění na startovací dráhu po mostech přejíždějí nad několika dálnicemi. O tom, jak na ranvejích bývají zácpy, kde se letadla pomalu posunují vpřed, aby mohla ve dvouminutových intervalech startovat. Modelář také netuší, že letiště je od centra značně vzdálené a doprava příliš drahá na každodenní návštěvy. Také neví, že manželka má naplánovaný úplně jiný program, program, než je vysedávání na letišti. Manželka naplánovala pobyt ve spolupráci se svojí pařížskou přítelkyní ve stylu "pro každého něco". Pro tatínka letecká doprava a polytechnické muzeum, pro děti Disneyland, pro maminku jedna galerie a jeden obchoďák, prezentovaný jako exkluzivní vyhlídka na Paříž, a pro všechny vyhlídková plavba lodí po Seině. Členové rodiny jsou s programem seznámeni až v letadle, když už se s tím stejně nedá nic dělat. Otec sice trochu brblá, že mu Disneyland může být ukradený, ale brblá jen velmi potichu. Ve skrytu duše je totiž hrozně zvědavý. Obě starší děti, které jedou s sebou, nic nepředstírají a brblají nahlas, že jim galerie může být ukradená. Matka samozřejmě nebrblá, protože si to celé vymyslela, a těší se na všechno.

Odlet byl v nekřesťanskou nočně-ranní hodinu, a tak otec zálibně před přistáním sleduje letiště v prvních ranních paprscích. Při pojíždění mu manželka ukáže pozoruhodnou hliníkovou budovu ve tvaru létajícího talíře - terminál 1. Tím ovšem veškeré zážitky z letiště končí. Rodina pochytá kufry (žádný se neztratil) a s přítelkyní, která se pro příští čtyři dny stane jejich taxikářkou a ubytovatelkou, odjíždí trochu se vyspat před návštěvou Disneylandu. Naštěstí se zájezd koná v době, kdy se slaví Dušičky, a polovina Pařížanů odjela z města. Přítelkyně si pochvaluje řídký provoz, což je něco podobného situaci, kdy pražští taxikáři zablokovali magistrálu. Kolem poledního se naši cestovatelé vypravili do Disneylandu. Přítelkyně prozíravě zakoupila vstupenky předem, a tak modelář nejenže neomdlí hned u kasy, ale dokonce si pochvaluje, že všechny atrakce jsou zadarmo. Všichni se znovu stávají žasnoucími dětmi a proplétají se´pohádkovým světem. Modelářské oko s potěšením spočine hned na Robinsonově domku v koruně obrovitého umělohmotného stromu, hned na pirátské galeoně, která ve svých útrobách skrývá hospodu. Přítelkyně celou rodinku manévruje k jedné z všudypřítomných front. Není to ta, u které je napsáno "Čas čekání – 120 minut." U téhle není napsáno nic, trvá pouhých 20 minut a zavede nás do zkrácené verze pohádky O Šípkové Růžence. Další fronta je vstupenkou na kolotoč se skoro opravdovými koníčky. U další atrakce fronta není. Modelář se vrhne ke dveřím, aby zjistil, že Sněhurka a sedm trpaslíků je z technických důvodů mimo provoz. Po třetí frontě začínají být děti trochu nevrlé a jsou zkušenou přítelkyní nasměrovány na Pláž pirátů - hřiště plné prolézaček, šplhadel a klouzaček. Děti se okamžitě zapojí do front na žebříky a lana a rodiče mezitím fotografují zcela nevyfotografovatelné objekty, například Sněhurčin zámek. Stejně si ho nakonec koupí na pohlednici.

Lehce uondaná rodina postojí v další frontě na Piráty v Karibiku. Fronta je neobyčejně promyšleně organizovaná. V okamžiku, kdy si modelář myslí, že už-už nastupují do lodičky, která je podzemní vodní říší proveze, objevují se další a další chodby plné čekajících. Tam, kam by se u nás vešlo padesát lidí, v Disneylandu se pomocí systému zakroucených koridorů vejde lidí pět set. A těchto pět set lidí se nemůže předbíhat. Děti ve frontě dostaly najíst a napít, a tak se všichni v pohodě dočkali. Zážitek je opravdu silný. Loďky proplouvají jeskyněmi plnými tropických rostlin (umělohmotných), krápníků (umělohmotných), skoro živých pirátů (umělohmotných)…. Voda je opravdu mokrá, i když najednou lodičky jedou do kopce! To proto, aby se zase mohly spustit dolů příkrou peřejí. Peřej je pečlivě zkonstruována tak, aby na každého pasažéra dopadlo přesně 26 kapek vody. Modelář je unešen.

V této chvíli už jsou dospělí úplně grogy a venku se stmívá. V padajícím světle se všichni vyfotí s Mickey Mousem a krásně osvětleným parkem odcházejí. Druhý den je také plný zážitků. V polytechnickém muzeu děti modeláře nutí, aby jim vysvětlil základní akustické a optické jevy. Otec je raději postrčí k modelu kosmické rakety, kde si je trochu jistější. Děti objeví výstavku dřevního vybavení kosmonautů ze Sovětského svazu. Nevěřícně hledí na předpotopní tlakoměr, o kterém informační panel tvrdí, že byl základním zdravotnickým vybavením. Otec znalý azbuky dětem předčítá složení jídelníčku kosmonautů, nad kterým by se i pes ošklíbnul. Manželka opodál najde výstavu o vlasech a ke svému značnému pobavení zjistí, že na výzkumu srsti mamuta nalezeného na Sibiři se podílela i francouzská firma L´Oréal. Návštěvu vlasové výstavy rázně ukončí otec, když mu děti pomocí počítače navrhnou účes hodný Ludvíka XV., leč fialově a zeleně pruhovaný.

V podobném duchu se odvíjejí i další dny.

Modelář, zmožen kulturním velkoměstem už ani nedoufá, že ještě uvidí nějaká letadla. Přítelkyně mu však na samý závěr návštěvy připravila překvapení. Odpolední sklenku vína mu naservíruje na terase svého domku, přesně na místě, odkud jsou vidět všechna letadla, startující z letiště Charles de Gaulle. Do zimního spánku upadne modelář ve zpátečním letadle. Co asi bude příště?

Renáta Eremiášová
RC Modely 11/2001