Online: /


Bitva o zrno aneb modelářská sezóna vrcholíPoté, co modelář za pomoci neprůstřelného agenta 007 úspěšně absolvoval zahájení školní docházky, nastává čas modelářské sklizně. Modely, s láskou piplané k dokonalosti v průběhu roku, se nedočkavě vzpínají na skříni, připraveny k vrcholným soutěžním kláním. Modelář každou volnou chvilku věnuje tréninku a drobným úpravám. Vše směřuje k jediné události - mistrovství republiky. Protože se jedná o vrchol modelářského roku, modelář s velkým předstihem odešle přihlášku a zaplatí startovné. Do kalendáře si pečlivě vyznačí příslušný víkend.

Členové rodiny dostanou nejrůznější úkoly v realizačním týmu. Někteří z nich budou multifunkční.

Manželka bude plnit funkci řidiče (modelář na zadním sedadle něžně objímá své modely), zásobovače (na letišti vyhládne), zapisovatele výsledků (modelář si vede již dvanáct let statistiku svých výkonů) a duševní opory. Protentokrát unikla funkci ubytovatele, která obnášela postavení stanu se dvěma ložnicemi, protože laskavý pořadatel zajistil ubytování v bývalých kasárnách.

Nejstarší potomek má veleodpovědnou funkci osobního časoměřiče, pročež mu byly zapůjčeny stopky sovětské výroby "Kosmos". Stopky váží skoro půl kilogramu, a tak si synek prozřetelně vezme s sebou digitální hodinky se stopkami, zahrabané v bedně s takzvanými "out-předměty". To jsou takové věci, které ze synova hlediska zcela beznadějně vyšly z módy, avšak jako dary od příbuzných je nelze vyhodit. Dále plní funkci dohlížitele nad mladším bratrem. Prostřední syn byl pasován na zvěda. Bude´slídit po konkurenčních stájích a donášet otci nejčerstvější zprávy o technickém pokroku soupeřů, jako: " U Vonásků mají k obědu grilované kuře, jak to, že my máme jenom housky se sýrem?" "Pihelka má svítivou izolepu." "Mrkvičkovi přijeli i s babičkou, a ta má ještě horší stopky než náš Tomáš!" "Búú, Vopička mě nakop, protože jsem mu rozšláp rádio!" Nejmladší dítko bylo deponováno k babičce, protože otec nedokázal vymyslet, k čemu by ho mohl použít. Na obranu schopností dítěte budiž řečeno, že dosud nezačalo navštěvovat ani jesle.

V den D se modelářská rodina vydá na místo soutěže se značným předstihem. Zásluhou manželky, která prozíravě natankovala plnou nádrž, a navigačních schopností nejstaršího syna, který předem nastudoval trasu, dorazí na místo včas. To se ovšem nepodaří několika dalším soutěžícím, kteří podcenili domácí přípravu. Soutěž se totiž koná v bývalém vojenském prostoru užívaném sovětskou armádou, který není dokumentován v běžných automapách. Modelář vlastní přísně tajnou vojenskou automapu z roku 1977, kde je zakreslena většina silnic. Dostal ji darem od svých přátel, zaměstnaných ve Sběrných surovinách. Jeho modelářští soupeři ovšem bloudí v prostoru, kde každá druhá odbočka končí buď v kravíně nebo na tankodromu, případně v minovém poli (údajně odminovaném).

Modeláři se s hrůzou v očích nakonec sjíždějí na určeném místě a jury řeší první protesty o neregulérnosti propozic. Vše uklidňuje místní sponzor akce - majitel likérky. Dává šanc zlomek své produkce a všude se rozhostí klid a dobrá nálada. Pod vlivem sponzorského daru soutěžící a jejich týmy hodnotí i ubytování jako vyhovující. Nikomu nevadí nedoléhající okna a dveře (koneckonců je teprve konec října), ani neklamné stopy po přítomnosti menších hlodavců (tím nemyslím nutrie). Soutěžící oceňují rozlehlé prostory jídelen a učeben, kde mohou dopiplávat svoje miláčky, odvážněj.í jedinci podnikají na tzv. buzerplace zkušební lety.

Soutěžní klání probíhá víceméně podle soutěžních regulí. Obecenstvo - poněkud netradičně - netvoří široká modelářská veřejnost, která náv.těvu tohoto podniku vzdala, když místo konání nenašla na mapě. Jsou zde však místní starousedlíci, kteří jsou vděční za jakékoliv rozptýlení, a ochotně poskytují své znalosti ohledně minových polí a protitankových zátarasů. Někteří mladší obyvatelé dokonce doplní řady časoměřičů a vyznamenají se především znalostí funkcí stopek "Kosmos".

Modelář, který aspiruje na přední umístění v soutěži, létá se střídavými úspěchy. První kolo zvládne skvěle a v adrenalinovém opojení prošvihne začátek kola druhého. V časové tísni pak v druhém kole zaletí pouze průměrný čas a podává protest kvůli rušení. Protože protestů kvůli rušení bylo v průběhu šampionátu podáno 48, jury se vážně zabývá možností soutěž zrušit. Na veřejně přístupném zasedání jury je nakonec rozhodnuto, že když už se sem všichni táhli tak daleko, tak raději své protesty stáhnou, než by soutěž opakovali v prosinci.

Ve třetím kole se modelář - podle měření svého syna - těsně dostává na první místo. Jásá. Rozhodčí na stopkách "Kosmos" naměřili, že se dělí o první a druhé místo, a bude rozlétávání. Modelář protestuje. Jury vydává výrok: "Kosmos je standard." Modelář zezelená vzteky a peskuje syna za použití jiného chronometru. V rozlétávání se modeláři opět daří a nakonec - kosmos nekosmos - vítězí. Objímá svůj realizační tým a šťastně přijímá kyselé gratulace svých soupeřů.

Závěrečný banket je ve znamení místního sponzora. Likérka vydala své nejlepší plody a místní se radují společně s modeláři z příjemně stráveného víkendu. Hlavní cena pro šampióna je beze zbytku spotřebována. Vzhledem k tomu, že místní likérka se specializuje na výrobu vaječného koňaku a griotky, všichni si užili sladkého vrcholu sezóny.

Protože soutěžení už jsme si s modelářem užili dost a je konec října, příště se asi bude modelář pomalu ukládat k zimnímu spánku.

Nebo ne?

Renáta Eremiášová
RC Modely 10/2001