Online: /


Modelářská sezóna začíná aneb jak si zachovat duševní zdravíV minulém dílu jsme modeláře za pomoci různých úskoků donutily k úklidu. To se teď, s přicházejícím jarem, bude náramně hodit. Modelář si totiž při té příležitosti znovu zkontroloval stav svých modelů a vybavení, a tak před začátkem nové sezóny zjistil, co je třeba opravit (všechno), nahradit novým (skoro všechno) a jaké zbrusu nové zázraky potřebuje (všechny, o nichž si celou zimu četl v modelářských časopisech).

Nejpozději v půlce března, i když venku stále leží metr sněhu, se modelář probouzí ze zimního spánku, růžoví ve tváři a se zasněným výrazem kvapí do své oblíbené modelářské prodejny. Ta se počátkem jara stává vybraným společenským klubem. Modelář dochází do prodejny nejméně třikrát týdně na dvě hodiny, aby zde s přáteli (létají hůře než on) i nepřáteli (létají lépe než on) donekonečna probíral plány na novou sezónu a pozvolna si sestavil nákupní seznam. Nákupní seznam je téměř totožný se sortimentem dané prodejny, neobsahuje však žádné položky levnější než 134 Kč.

Přibližně po deseti klubových posezeních se zdá být seznam kompletní. Modelář počká, až manželka usne, a připraví si pohotovostní láhev lihoviny. Vypůjčí si synovu kalkulačku a spočítá hodnotu svých předpokládaných nákupů. Dá si panáka. Dá si druhého panáka. Spočítá hodnotu nákupů bez dvaadvacetiprocentní DPH. Trochu se uklidní, přesto si však dá třetího panáka. Seznam cen zahrnujících DPH spálí. Pracně najde svou vlastní kalkulačku a v bláhové naději, že synova kalkulačka špatně funguje, zopakuje výpočet. Dá si čtvrtého panáka. Synova kalkulačka funguje dobře.

V této chvíli se obvykle probudí manželka a jde zjistit, co to modelář v té kuchyni tak dlouho dělá. Spatří seznam a dá si panáka. Poté obejde všechny rodinné skrýše s penězi včetně dětské kasičky, peníze si uloží pod polštář a klidně usíná.

Následující den se koná rodinná porada nad inkriminovaným seznamem. Modelář používá různé vyděračské taktiky, aby nemusel vyškrtnout žádnou položku. Nejprve zkusí manželce namluvit, že si již několik let nekoupil ani prkénko balsy, natož pak nový model vrtulníku, a má tedy na takový drobný nákup nárok. Manželka si však dobře pamatuje všechny modelářské výdaje za posledních deset let, takže mu na tak naivní taktiku neskočí. Další pokus se nese v duchu předpokládané hrdosti na modelářovy sportovní úspěchy: "Přece bys nechtěla, abych kvůli pár korunám nevyhrál mistrovství republiky?".

Zde se modelář ocitá na velmi tenkém ledě, protože se mu - přes veškerá očekávání - může dostat jedovaté odpovědi: "Ale chtěla, chtěla." V naprostém zoufalství modelář nasadí nejtěžší kalibr, který hraničí na jedné straně s modelářovou hysterií, na druhé straně pak s inzultací ze strany manželky: "Ty už mě nemiluješ!" Rozumná manželka v tomto okamžiku odchází do fitness centra, kde si vztek vybije na boxerském pytli.

Modelář se mezitím trochu uklidní a další kolo vyjednávání začíná celkem rozumným návrhem, že tedy zbytné věci vyškrtne. Po hodince rozvažování ze seznamu vyloučí lepicí pásku za 135 Kč (již víme, že lepicích pásek má dva kilogramy) a dvanáct součástek, nutných k opravě rozbitého vysílače z roku 1977. Manželka, která si během otloukání boxerského pytle spočítala, kolik peněz může z rodinného rozpočtu na modelářské kratochvíle obětovat, uplatní metodu symetrie a vyškrtne třináct nejdražších položek. Poté prohlásí seznam za schválený a servíruje k večeři bifteky. Nezapomene však podotknout, že je to na několik následujících měsíců poslední maso, protože z úsporných důvodů bude napříště muset vařit pouze brambory a mrkev. Šťastný modelář hned ráno běží do prodejny a již zdaleka na prodavače mává svým seznamem.

Prodavač obřadně převezme seznam, nabídne váženému zákazníkovi kávu a odchází do skladu vyhledat požadované zboží. V prodejně se mezitím utvoří dlouhá fronta, která čekajícímu šťastlivci blahopřeje ke zdárnému výsledku jeho boje a ve skrytu duše mu závidí tolerantní manželku. Vtom se objeví prodavač s vozíkem naloženým lákavými krabicemi.

Čekající zákazníci obdivně vzdychají a s úctou lehce ohmatávají modelářův úlovek. Prodavač nejprve všechny krabice pečlivě zabalí a převáže, poté dvakrát zkontroluje účet a s lehce servilní úklonou ho podá modeláři. Modelář zběžně přelétne účet a s lehkým pousmáním ho vrací prodavači, protože cena nesouhlasí. Prodavač znovu pečlivě kontroluje účet i zbo.í a trvá na správnosti celkové sumy. Modeláře obestírají mrákoty. Zapomněl na DPH.

Poté, co si od čekajících zákazníků vypůjčí chybějící částku, modelář naskládá svou novou výbavu do auta a hluboce zamyšlen odjíždí domů. Cestou se snaží vymyslet, jak zdůvodní nečekané dvaadvacetiprocentní zvýšení ceny. Jeho myšlenky se ubírají klikatými stezkami plnými naftových šejků, kteří náhle zvýšili cenu ropy. Jako další slibná výmluva se mu jeví náhlé zavedení vládního programu na podporu českých výrobců modelářského zboží, v jeho.důsledku vše podražilo. Nakonec se rozhodne přiznat svou chybu.

Manželka ho jako vždycky převeze. Chvilku si vychutná jeho světle zelenou barvu a pak řekne: "Proč si vždycky píše. ty ceny bez daně? Já si to pak musím přepočítávat..".

Modelář už je na novou sezónu vyzbrojen a může začít opravdu modelařit.

Příští díl bude o tom, že máj je lásky čas.

Renáta Eremiášová
RC Modely 4/2001