Online: /


Společenská sezóna s modelářemDivadla, plesy, večírky - tak tohle si představujete pod pojmem společenská sezóna? Inu, představovat si můžete, co chcete. Sny jsou zadarmo. Že to tak až dosud bylo? To proto, milá modelářská novomanželko, že když se modelář zamiluje, dělá své vyvolené pomyšlení a statečně v sobě zapírá svoje pravé já.

Když je však slečna lapena, nastávají dny všední a modelářská vášeň opět vyvře na povrch, aby tam již navždy zůstala. A ty, milá ženuško, se zařiď podle toho. Koneckonců jsi věděla, že občas - zřídka - jednou za pětiletku tvůj milovaný lepí jakési modely. Události po svatbě nabývají jaksi opačného gardu a občas - zřídka - jednou za pětiletku dojde na kulturní a společenské vyžití. Někdy je frekvence vyšší, ale v tom případě je nutno mít se na pozoru, neboť se buď chystá nějaká sólová akce, kam manželky mají zapovězený přístup, a je tedy třeba předem nasbírat kladné body, nebo se naopak jedná o modelářské kulturní akce, což není vždy totéž jako obyčejná kulturní akce. Abych nepodceňovala modeláře - není to nikdy totéž. Uvedu několik ilustrativních příkladů.

Modelářský VEČÍREK je akce, která se koná poměrně často. Nemá však zhola nic společného s událostmi, o kterých referuje časopis Story. Odehrává se obvykle v bytě některé modelářské rodiny (může to být i chalupa, případně letištní klub). Pozvánky se rozesílají mobilním telefonem. Znění pozvánky je přibližně toto: „Po lítání u nás popaříme“. Doporučený oděv je ten, který vám první přijde pod ruku. Pokud jsou manželky varovány předem a akce má větší rozsah než 8 lidí, očekává se, že vyrobíte nějakou chutnou pomazánku vhodnou k pivu a vínu a vezmete ji sebou. Velmi úspěšné jsou pochoutky typu šakalí dech (majonéza, strouhaný sýr a velmi mnoho česneku).

Je-li čas na přípravu a jste tentokrát hostitelkou, nakupte přiměřené množství stejnorodých alkoholických i nealkoholických nápojů, protože váš modelář bude zaneprázdněn létáním a na takové drobnosti už mu nezbude čas. Přiměřené množství stanovíte tak, že si pomyslíte nějaké množství a podle toho, kdo přijde, ho znásobíte třemi nebo čtyřmi. Pokuste se uklidit děti k babičce. Máte-li odvahu, varujte sousedy. V bytě uklízet nemusíte, pouze starožitný porcelán a hračky, o které děti nechtějí přijít, zamkněte do sklepa. Nepokoušejte se vytvořit „náladovou atmosféru“ - svíčky a nahrávky Vivaldiho zůstaly ve vašem ztraceném světě před svatbou. Pokuste se vymyslet nějakou zábavu pro ženské polovičky, například nějakou duchaplnou společenskou hru.

Těsně předtím, než se společnost dostaví, si dejte panáka a aktivujte pozitivní myšlení.

Všichni pozvaní muži přinesou nějaký příspěvek do vašeho baru. Pokud jste nevydala propozice („Bohemia sekt polosuchý“), budete mít ještě několik let v zásobě nejrůznější lihoviny, které nikdo nepije, jako je kmínka a eidentifikovatelná pálenka, vůní i konzistencí připomínající masážní emulzi Sportovka.

Večírek se vydaří v případě, že váš modelář bude v odpoledním létání úspěšný a vám se nenápadně podaří zabránit rozjařeným přátel?m v uspořádání půlnoční soutěže RC házedel se startem z balkonu ve 12. patře nad parkovištěm.

Až přátelé nad ránem odejdou, rozhodně neuklízejte. Nechte zapnuté pozitivní myšlení, nalijte si spolu s vaším modelářem skleničku na dobrou noc a popovídejte si o tom, jak jste si ten večírek pěkně užili. Je pravděpodobné, že modelář bude překonán vaší společenskou povahou a ráno sám uklidí, zvlášť pokud má babička přivést děti osobně.

Vrcholnou společenskou událostí je modelářský PLES. I modelářský ples má některé rysy společné s obyčejnými plesy. Oděv se předpokládá víceméně společenský, zkušená manželka však volí šaty spíše pohodlné než extravagantní, čekají ji totiž četné soutěže a hry. Obvykle se ples skutečně koná někde, kde se alespoň teoreticky dá tančit. Neznamená to ovšem vždy, že se opravdu tančit bude. Ohledně tance může dojít ke dvěma extrémům - buď modeláři zapomenou pozvat orchestr, nebo některý z modelářů je současně muzikantem, a potom může ples ozdobit svou produkcí i nejlepší ansámbl v republice.

Očekáváte-li, že na plese skutečně bude hrát hudba a ráda byste si zatančila, pozvěte i svého tanečního partnera-nemodeláře. Vašemu modeláři to vadit nebude, ba právě naopak. Buďte připravena na několik různých soutěží. Některé budou avizovány již na vstupence a připraví se na ně váš modelář - například soutěž modelů s pohonem CO2 s volnou taneční kreací. Kolem půlnoci bude vyhlášena soutěž, ve které budou manželské dvojice zhotovovat létající model z předmětů, které má žena běžně v kabelce, a na takovou soutěž se musíte prozíravě připravit předem. Vhodná jsou kvalitní párátka (lipová nebo bambusová), kousek celofánu nebo jiné fólie (obal od papírových kapesníčků postačí) a kousek nitě. Pokud máte vyvinuté sebevědomí, dokážete zdůvodnit i přítomnost lepidla (na umělý chrup). Pěkný ostrý nůž je samozřejmostí. Až váš modelář slavně zvítězí, vyfotografujte si ho s vyhranou cenou (sádrová soška Jelen v říji, hůře pak Lenin v říji), abyste měla něco na památku. Výhru nenápadně zapomeňte v šatně.

Do DIVADLA modelář chodí zcela ojediněle. Pokud už jde na nějaké představení, bývá to černé divadlo, kde celou dobu hloubá nad tím „Jak je to sakra udělaný?“. Nejčastěji ho lze potkat na besídce mateřské školky, kde nadšen? zpívá se svým synkem koledy a potom dětem předvede, co všechno umí autíčko na vysílačku. Ostatní rodiče ho nenávidí, protože autíčka na vysílačku jsou drahá.

Jak vidíte, modelář je v podstatě společenský člověk. Příště s modelářem podnikneme jarní úklid.

Renáta Eremiášová
RC Modely 2/2001