Online: /


Miluji ho, ale občas mám chuť ho zabít!Milé čtenářky,

vím, že tento sloupek čtete. Modelářské časopisy jsou nejrozšířenější tiskovinou ze všech - najdeme je v předsíni (právě vyšlo nové číslo), v obýváku ( nové číslo se právě čte), v kuchyni (duševní vzpruha při mytí nádobí), v dětském pokoji (nezbedný potomek zcizil výtisk), v koupelně (příprava k realizaci nových revolučních technologií), na WC (koncepční práce) i v ložnici (snění). Někdy i v garáži (vlastníte-li garáž) a ve sklepě (archivní materiály). Protože modelářských časopisů vychází několik, jsou opravdu všude.

Málokterý modelář odolá srovnání svého skvostného soutěžního výkonu několika redaktory různých periodik, a údajně proto si kupuje všechny dostupné časopisy. Proč kupuje všechna čísla, i když inkriminovaný výkon je popisován pouze v čísle 7, nedokáže smysluplně zdůvodnit. Modelářské časopisy tedy logicky převrstvují všechny ostatní tiskoviny - a proto vím, že tento sloupek čtete. Nezbývá vám totiž nic jiného.

Dovolím si vám v průběhu příštího roku zprostředkovat zážitky a zkušenosti ze života s modelářem, jakési kalendárium modelářské manželky. Doufám, že potenciální modelářské manželky - milenky - přítelkyně zde najdou inspiraci k jednoznačnému rozhodnutí: modelář = ideální manžel - milenec - přítel. Tedy v případě, že jste ochotny se stát modelářkami, pomocnými silami, řidičkami, časoměřičkami, rozhodčími, psycholožkami, zásobovačkami, trenérkami...... Abyste věděly, o čem mluvím - sama jsem se kdysi stala vicemistryní švýcarska v raketomodelářské kategorii „vejce“ na šampionátu, kam jsem původně odcestovala jako jazykoznalý doprovod. Už chápete?

Nenechte se odradit zkušenostmi kamarádek, vdaných za jiné koníčkáře - rybáře, řezbáře, malíře, astronomy, atlety, automobilové závodníky, numismatiky a jiné "-y". Budou vám vyprávět šílené historky o zálibách svých mužů, které by samy o sobě dokázaly odradit každou jen trochu soudnou ženskou. Jejich historky jsou nepochybně pravdivé, ale - všimněte si - monotematické. S modelářem zažijete všechny tyto příhody (a k tomu ješti takové, kterým by nikdo ani neuvěřil), a to v takové hustotě a intenzitě, že si zvyknete. Bez modeláře je život pustý, nudný a klidný.

Moje úvahy a glosy vycházejí z dlouholetého soužití s leteckým modelářem (rakety, letadla, vzducholodě), ale domnívám se, že druh homo modelarius je natolik specificky univerzální, že zaměníte-li si v duchu popisované prostředí „letiště“ za „rybník, dráha, kolejiště“, budeme na stejné vlniě - vlastně na stejné frekvenci.

Přeji vám hezké modelářsko-rodinné Vánoce. V lednovém čísle si povíme, jak se stát manželkou modeláře a proč.

Renáta Eremiášová
RC Modely 12/2000