Online: /


RC Moravian Le Mans Series

V roce 2018 jsme se se synem účastnili několika závodů RC modelů aut Moravian Le Mans Series (MLMS).
Tyto závody mají velmi zajímavý formát a přestože my sami patříme k začátečníkům, rozhodli jsme se podělit o několik základních informací, které by třeba mohly inspirovat další piloty RC aut si to někdy přijet vyzkoušet.

Formát závodů:
Moravian Le Mans Series jsou závody RC aut se zaměřením na vytrvalostní formát i na maketovost karoserií.
Většina závodů se jezdí venku na asfaltě, pokaždé na zcela jiném závodním okruhu po celé ČR. Jsou to tedy pro účastníky závody velmi pestré a umožňují navštívit legendární asfaltové okruhy po naší republice (Slavkov, Blansko, Svitavy, Otrokovice, Brno-Bosonohy, Frýdek-Místek, apod.), kam by se člověk jinak ani nedostal.
V 2018 byl zařazen i i jeden závod v Polsku (Ruda Slaska) a snaha pořadatele je obvykle zařazovat i Trenčín, kde se nachází rozsáhlý afaltový tovární okruh Hudy Arena.
Několik závodů v zimě před či po vekovní letní sezoně se jede v hale na koberci, obvykle to je Ostrava a Holešov.

Auta všech vypsaných skupin (LMP1, LMP2, LMP3, GT, GT2, GT3, Guest) jedou společně, jeden soutěžící tedy může vybrat a jet jen jedinou skupinu. Kvalifikace spočívá ve dvou rozjížďkách, kdy jde o najetí jednoho jediného nejrychlejšího kola, které následně určí zařazení soutěžícího do odpovídající výkonnostní skupiny A,B,C... a zároveň určí jeho místo na startu dané skupiny.

Jedou se 4 finálové jízdy na 10 až 15 minut, žádná jízda se neškrtá. Tolik minut čistého času na dráze je zajímavou průpravou na jakékoliv jiné závody.
Čistota jízdy bez karambolů a vzájemná ohleduplnost na trati jsou základními podmínkami dojetí konce každé patnácté minuty...

Skupiny:
Le Mans - LMP1 - sportovní vozy 2WD 1/10 s účelovou karosérií do šíře až 240 mm, bez dalších omezení. Tohle je kategorie pro ty co to uřídí. Většinou zde jezdí ti nezkušenější piloti s výkonem nabušenými speciály. Anebo zde jedou kliďasové, kteří prostě jenom nemají tu správnou karoserii, které by byla maketová, nepatří tedy do žádné z následujících skupin a LMP1 jejich konfiguraci akceptuje.
Le Mans - LMP2 - sportovní vozy 2WD 1/10 s realistickou karosérií prototypu nebo GT do šíře 210 mm, motor 10.5T nebo slabší, kola libovolná. Zde povětšinou startují stejná auta, jako v zimě jezdí kategorii World GT s motory 10,5T, pouze musí mít karoserii vyhovující kategorii LMP2 : realistická karosérie typu Le Mans Prototype nebo GT. Karosérie typu Mulsanne ani aerodynamicky funkční karosérie GT (například celý sortiment Protoform mimo Ford GT, Black Art 006 a podobné) nejsou povoleny vyjma startu v jednotlivém závodě. Důvodem je podpora skutečně realistických karosérií v této skupině.


Le Mans - LMP3 - sportovní vozy 2WD 1/10 s realistickou karosérií prototypu nebo GT do šíře 190 mm, motor 21,5T (boost) nebo 17.5T (zero boost), pneumatiky bezdušové typu F1. Toto je vcelku zánovní kategorie a jistě zajímavá volba pro formuláře. Formulí je nyní mezi lidmi poměrně dost a třeba na léto může být podvozek Formule 1 s karosérií prototypu LeMans pěkným zpestřením sezony. Pěkný článek o LMP3 napsal vítěz této kategorie v MLMS2018 Libor Prchal.
Doporučuji se na to mrknout.
Le Mans - GT - vozy 2WD 1/10 (včetně Yokomo GT 1/12) s realistickou karosérií GT do šíře 210 mm, motor 21.5T/kola max 30 mm nebo 17.5T zero boost/kola libovolnáLe Mans - GT2 (= Hobby) - vozy kategorie Hobby 4WD 1/10 s karosérií GT nebo cestovního vozu s omezením motorů/převodů podle propozic MLMS


...zdroj foto: MLMS

Le Mans - GT3 (= LC Racing) - stavebnicové modely LC Racing 4WD 1/14 - preferovaná karosérie GT, případně cestovní vůz s plně zakrytými kolyLe Mans - FS/Guest - ostatní vozy nevyhovující základním skupinám MLMS - omezen minimální čas na jedno kolo (viz předpisy FS)

Obvykle závody spojujeme s tréninkem, kempováním a pokecem už v předvečer závodů.
V některých závodních dnech se k závodu MLMS připojují i některé doprovodné závody, například Veteran Tour nebo závody Formulí či Stocků.

Příklad výsledkové listiny závodu MLMS:Další užitečné odkazy:

Webové stránky seriálu závodů Moravian Le Mans Series

Propozice pro sezonu 2019

Video ze Slavkova:


Další videa ze závodů MLMS naleznete na Facebooku MLMS

Několik fotogalerií ze závodů MLMS:
Blansko
Brno
Frýdek-Místek
TrenčínTento příspěvek naleznete i na našem Facebooku.Zpracováno 10.1.2019