Online: /


Kamov Ka-50 "Hokum" (RUS)Jakékoli informace o vývoji tohoto stroje byly přísně tajné. Teprve kolem roku 1985 se některé informace dostaly do rukou amerických zpravodajských služeb. Po pádu komunistického systému se situace radikálně změnila. Tajemství Ka-50 bylo odhaleno až na Aerosalonu 1992, čili dobrých deset let po prvním letu prototypu. Málokterá zbraň byla sovětskými orgány tajena tak dobře.

Ruské vojenské vrtulníky jsou označovány kódovými názvy NATO slovy začínajícími písmenem H (např. Mi-24 Hind, Mi-28 Havoc). Kamov Ka-50 dostal kódové označení Hokum A, kód Hokum B má dvoumístná verze Ka-52. Ka-50 známe také jako Werewolf. Do činné služby v ruských ozbrojených silách byl Kamov Ka-50 poprvé nasazen v roce 1995.

Jde o vysoce výkonnou útočnou helikoptéru s širokou škálou účinné výzbroje včetně moderní protitankové, schopné operovat ve dne i v noci. Ka-50 je jednomístný dvoumotorový stroj s koaxiálními třílistými protiběžnými rotory. Je určený pro ničení pozemních cílů a pro boj s některými typy vzdušných cílů. První prototyp vzlétl 27.7.1982. Je velice odolný vůči protiletadlovým zbraním. V konstrukci je uplatněna zásada "stínění" důležitých soustav méně důležitými. Motory jsou v chráněných gondolách umístěny daleko od sebe pro vyloučení možnosti jejich současného vyřazení jedním zásahem. Je zde možnost instalace zařízení pro snížení IR vyzařování. Palivové nádrže mají samosvorné obaly a automatické hasící zařízení. Přibližně 35% hmotnosti připadá na kompozitové materiály především na bázi uhlíku. Z tohoto materiálu jsou také vyrobeny rotorové listy. Je vybaven záchranným systémem umožňující katapultář po odstřelení rotorových listů a překrytu kabiny. Záchranné zařízení Zvezda K-37 podle údajů výrobce funguje v plném rozsahu rychlosti a výšky a také na zemi. Uložení pilotní sedačky na speciální kompozitové desce plnící funkci amortizátoru dopadové energie a konstrukce spodní části trupu zvyšují šanci pilota v případě havárie. Při nouzovém přistání "na břicho" zabraňuje křídlo převrácení vrtulníku. Ka-50 má integrovaný navigačně střelecký komplex se čtyřmi nezávislými počítači. Jeho součástí je termovizní kamera, optoelektrický zaměřovač a laserový dálkoměr/ozařovač cílů. Stroj má zařízení pro automatický příjem kódovaných digitálních informací z průzkumných prostředků v reálném čase.Vývoj tohoto stroje začal v roce 1978 podle požadavků ruských vzdušných sil. Projekt nesl název V-80 až do roku 1992, kdy stroj dostal oficiální jméno Ka-50. K překvapení odborníků šlo od počátku vývoje o vrtulník určený výhradně pro operace nad pevninou, narozdíl od předešlých Kamovových helikoptér, které byly převážně určeny pro námořní účely. První model v měřítku 1:1 byl představen sovětskému vedení a vojenským špičkám v květnu 1980. První let se uskutečnil o dva roky později dne 17. června 1982. Kamov Ka-50 však měl vážného konkurenta. Šlo o nový Mi-28 konkurenční konstrukční kanceláře Mil. Při zkušebních testech se ukázalo, že Kamovovo řešení je mnohem lepší než Milův Mi-28. Sovětské velení nakonec rozhodlo o pokračování vývoje obou těchto strojů. Ka-50 Black Shark byl vyvíjen jako odpověď na americký AH-64A Apache. Navíc bylo také třeba nasadit do služby vrtulník se schopností vedení účinného boje proti nepřátelským tankům při zachování obranyschopnosti proti vzdušným útokům. Helikoptéra Ka-50 může být použita proti nepřátelským obrněným cílům na bojišti, k čemuž slouží široká škála účinných a vysoce přesných zbraní včetně nadzvukových po laseru naváděných střel typu Vichr. Dvojrotorová konstrukce dává stroji asi o 12% vyšší účinnost, která vede k vysoké pohyblivosti a snadnosti pilotáže. V ruské armádě je Ka-50 Black Shark nasazen od roku 1995.

Avionika : Letový systémy zahrnují moderní vybavení včetně radaru s automatickým mapovým zobrazovacím systémem, HUD displejem (ten pochází z MIGu 29) a například i infrazařízením FLIR nebo navigačním systémem INS.Motory : Kamov Ka-50 je ponáhěn dvěma TV3-117VMA proudovými motory, každý o výkonu kolem 2200 koní. Každý motor má odlučovače nečistot na přívodu vzduchu, což chrání motory při startech z neupravených ploch. Motory jsou daleko od sebe po stranách trupu, aby se tak minimalizovalo roziko poškození obou motorů najednou.

Zbraňové systémy : Ka-50 je vybavena pozorovacím a sledovacím zařízením spolu s navigačními, komunikačními a dalšími systémy, aby se usnadnila práce jednomu pilotovi, který se tka může více věnovat bojové operaci. Široká škála výzbroje do hmotnosti dvou tun, která je vždy vybrána podle typu mise, zahrnuje protitankové rakety, neřízené rakety různé ráže, kanony, bomby, protivzdušné rakety a další. Helikoptéra má uprostřed trupu dvě křidélka, na kterých je zavěšena munice. Proti pozemním obrněným cílů má Kamov Ka-50 až 12ks nadzvukových protitankových střel Vichr. Také mohou být zavěšeny dva zásobníky s 23-mm kanony nebo přídavné nádrže. Střely jsou automaticky naváděny na vybraný pozemní nebo vzdušný cíl po laserovém paprsku, což prakticky znemožňuje použití obranných prostředků cíle. Rakety Vichr mají velmi vysokou pravděpodobnost zásahu, která se blíží 100% při útoku proti tanku na vzdálenost do 8 km. Smrtící účinek je také dán vysokou průbojností pancířů včetně aktivních silných až 900mm. Ka-50 je vyzbrojena 30-mm rychlopalným kanonem typu 2A42, který může bý použit jak proti vzdušným, tak proti pouemním cílům. Pro maximální přesnost střelby je kanon namontován blízko těžiště helikoptéry. Kanon má zásobník na 460 ran dvou typů: vysoce tříštivé zápalné nebo průbojné. Pilot volí typ munice za letu. Váha munice je 0.39 kg, úsťová rychlost střely je 980 m/s a dostřel je 4 km.

Koaxiální rotory : Poněkud neobvyklé provedení rotorů zajišťuje statický dostup 4000m a vertikální stoupací rychlost kolem 10m/s ve výšce 2500m. Listy rotoru jsou z polymeru. Bezčepý hlavní rotor nepotřebuje mazání. Konfigurace rotorů dává stroji moment hybnosti 1,5 až 2x menší než u konvenčních bitevních vrtulníků s ocasním rotorem Jeho nepřítomnost dovoluje stroji rychlé změny směru lety za všech provozních rychlostí. Maximální násobek vertikálního přetížení 3,5g spolu s nízkým momentem hybnosti dávají Kamovu ka-50vysokou pohyblivost a manévrovatelnost.Pancéřování a ochrana : Dva motory osazené daleko od sebe silně snižují riziko jejich současného pošození. Pohonná jednotka může 30minut pracovat bez oleje, což dává pilotovi dost času bezpečně přistát v případě poruchy. Vrtulník má také zdvojené životně důležité systémy (hydraulické, řídící, ...) Silné pancéřování kokpitu chrání pilota před protipancéřovými střelami do ráže 12.7 mm a střepinami velikosti do 23 mm. Listy rotorů vydrží několik zásahů z ručních zbraní. Palivové nádrže jsou chráněny proti výbuchu nebo proděravění. Při vzniku díry se tato hned sama zacelí. Nádrže obsahují porézní hmotu, která zabraňuje výbuchu paliva, navíc je nainstalován požární systém.Výfukové plyny jsou ochlazovány přisávaným chladným okolním vzduchem. Na obranu před nepřátelskými raketami má stroj výmetnice klamných cílů.Kamov Ka-50 je první helikoptéra na světě se zabudovaným katapultem pro pilota. Sedadlo K-37-800 Rocket Assisted Ejection System vyrábí Zvezda Research and Production Enterprise Joint Stock poblíž Moskvy. Sedadlo vystřelí pilota z vrtulníku pomocí raketového motoru. Systém zahrnuje sedadlo, ovládací systém a raketovou pohonnou jednotku. Sedadlo obsahuje potřeby pro přežití NAZ-7M, záchranný člun a padák PS-37A.Sedadlo umožňuje bezpečnou katapultáže při rychlostech od 0 do 350km/hod. a ve výšce od 0 do 6000m. Sedadlo umožňuje rovněž katapultáž při letu vzhůru nohama při rychlostech 0 až 330 km/h a nulové vertikální rychlosti v minimální výšce 90 metrů. Celý proces katapuláže nepřesahuje limit šesti sekund. Ka-50 je vybaven radarovým varovným systémem a výmetnicí

Údržba a servis : Vestavěné diagnostické zařízení zajišťuje rychlou kontrolu stavu všech systémů. Při bojovém nasazení mimo základnu není ´ třeba po dobu 12 dnů dělat prakticky žádnou údržbu.Technické parametry:

Motor 2x TV3-117VMA, každý o výkonu 2.200 HP
Podvozek Tříbodový zatahovací
Délka bez rotoru 15 m
Délka s rotorem 15,96 m
Průměr rotoru 14,45 m
Výška 4,93 m
Rozpětí 7,37 m
Vzletová hmotnost 9.800 kg
Prázdná hmotnost 7.692 kg
Max.vzletová hmotnost 10.800 kg
Max.dopředná rychlost 350 km/h
Max.rychlost bočení 80 km/h
Max.rychlost couvání 90 km/h
Stoupavost 10 m/s ve výšce 2500 m
Statický dostup 4000 m
Dynamický dostup 5500 m
Operační dolet 455 km při normální vzletové hmotnosti
Přeletový dolet 1.100 kmProsím, ohodnoťte výše uvedený příspěvek známkou jako ve škole. Díky.

   Prameny :
Encyklopedie "Vojenská letadla", David Donald
Encyklopedie letadel světa - David Donald (český překlad 1999)
http://www.military.cz/russia/air/helicopters/Ka_50/ka50_cz.htm
http://www.ruaf.web3.cz/okbkamov.php?typ=ka50

Jirka, 11.12.2004